Silly Season Allsvenskan 2014/2015


Här är en sammanfattning på övergångarna, spekulationerna och förlängningarna så här långt i Allsvenkan.

Norr/Söder

Blåsut LBlåsut
In:
Ut: Kristoffer Ottosson, Vargön.

Boltic Liten 210smBoltic
In: Ted Wiklund, Boltic, Erik Wallman, Örebro SK, Johan Ekängen, tränare Surte,  Marcus Elfström, Slottsbron, och Andreas Stavis, Mosserud.
Ut: Richard Gyldenlöwe, slutar, Pål Hansen, slutar, och Gustav Andersson, Ready.

Borlänge LBorlänge
In: Kevin Brown, Ljusdal, Alexander Tarasenko (tränare), Max Bergström, Broberg, Mikael Erhardsson, Ljusdal,  Klimenty Tarasenko, Edsbyn (lån), Filip Bergman och Lukas Mårdberg, Sandviken (P20)
Förlängt: Ludvig Frid, 1, Johan Eltin och Patrik Kinnunen
Ut: Simon Blomqvist, Broberg Söderhamn, David Forssell, Falu BS.

Falu BS LFalu BS
Förlängt: Nicklas Stjärnlöv, Simon Johansson samt Michael Petterson
Kontrakt klara: Patrik Kaemmerlé, Pär Bäckmans, Axel Jansson, David Jansson, Markus Söderlund, Emanuel Sundqvist, Jesper Jakobsson, Oskar Jonsson, Emil Holmer, Axel Lööf, Jonas Petersson och Axel Berglund.
Tränarduon Johan Kruse och Johan Hedberg klart.
In: William Liiw, Edsbyn, Victor Janérs, Sandvikens AIK (lån), Olle Flensburg, Sandvikens AIK, David Forssell, Borlänge, Henrik Danielsson (målvakt), Linghed, Henrik Knutsson, Karlsbyheden.
Ut: Axel Lööf, Rättvik, Jonas Pettersson.

Frillesås LFrillesås
In: Jesper Larsson, tränare, och Stefan Åberg, tränare. Joakim Åberg,Tobias Bergstedt, Calle Johansson och Ante Grip.
Ut:

Gripen LGripen Trollhättan
Förlängt har Erik Schön, Mattias Jansson, Marcus Hilukkalla, Viktor Nordmark, Johan Grahn, 1 år, Robin Karlsson, Markus Eriksson, Martin Hagman, David Erkenborn, Fredrik Korén, Viktor Uhlin och Henrik Korén.
In: Henrik Larsson, Magnus Nordin (tränare), Villa Lidköping, Didrik Land och Victor Carlsson, IFK Vänersborg, Tony Eklind, GAIS. I truppen ingår även Robin Eliasson, Andreas Eriksson,
Ut: Johan Sixtensson, tränare, Villa, Jonathan Rask, IFK Kungälv, Fredrik Källqvist, Lars Karlsson, Mattias Timan, Surte.

Gustavsberg SGustavsberg
In: Mattias Stenman, Haparanda Tornio.
Ut: Oscar Wareborn, Nässjö, Dmitri Lazar, IFK Motala.

Haparanda 211 40smHaparanda Tornio
In: Kimmo Narkkula, Tornio PV, Juoni Luiro, JPS Finland,  Arto Smeds, Jyväskylä,  Paulus Pörhöla, huvudtränare, Jussi Harjuola, Torni, Ivan Fedorkov, Vodnik, Alexei Popov, Vodnik och Pasi Heikkanen, Sandviken.
Förlängt: Pekka Hiltunen,  Antti Sailamaa (målvakt), Markus Hiukka  och Tuomas Mokko.
Ut: Andrei Nuzhdinov, tränare, Kristoffer Bergdahl, Jimmy Simu, Antti Ekman, Kalix, Tero Mättäla, Veitärä, Mattias Stenman, Gustavsberg.

Jönköping LJönköping
In: Daren Richarsson, Vetlanda, Oskar Davidsson, IFK Motala, Tobias Petersson, Målilla, Johan Gustafsson, Månsarp, och Joakim Falk, Köping.
Förlängt: Jimmy Magnusson, Kalle Ahlgren, Fredrik Widell, Josef Sollenby, Dennis Einemo, Daniel Lindh, Carl-Filip Olsson, Martin Elf, Kent Henriksson, Roger Johansson, Tobias Andersson och  Martin  Bergqvist.

Katrineholm smKatrineholm
In: Jonas Grethes, Örebro.
Förlängt: Linus Doktare och Anton Lloyd

KöpingKöping
Spekulationer/Rykten: Richard Hettman, Västanfors.
In: Hampus Bergman, (Utlån till Tillberga), Johan Björkdahl (spelande tränare), Anders Lindh blir assisterande tränare, Anders Grinder, Eskilstuna, Johnny Johansson, Västerås SK, Anton Sjödahl, (lån) Tillberga.
Ut: Michael Carlsson, tränare, Andreas Broberg, slutar, Tobias Johnson, slutar, Anders Svensson, slutar, Johan Falk, Jönköping, Axel Fredriksson.
Klara: Emil Sundberg, Marcus Kåberg, Glenn Eriksson, Anton Nyström, Johan Björkdahl, Dennis Svensson, David  Eriksson, Robin Westergren och Jonte Ohlsson.

LAIK 164 litenLidköpings AIK
Pär Fahlén ny tränare, fortsätter att spela.
In: Sebastian Isaksson (spelande ass tränare), IFK Kungälv, Peter Karlsson, IFK Kungälv, Marcus Johansson, Sarpsborg, Linus Svensson, comeback, Joakim Bergqvist, IFK Motala.
Förlängt: Marcus Norin, Rasmus Karlsson, Victor Back, Joakim Persson, Robert Karlsson.
Ut: Andreas Ingemarsson, Stabaek.

Motala smIFK Motala
Spekulationer/rykten: Oskar Davidsson lämnar.
In: August Elebring, Hammarby, Jussi Altonen, Tjust, Dmitri Lazar, Gustavsbergs IF, Emil Paulin Ström, Hammarby P20, August Elebring, Hammarby IF
Ut: Jacob Claesson, Nitro Nora, Patrik Spångberg, slutar, Johan Thorsson, slutar, Jonas Eriksson, slutar, Joakim Bergqvist, Lidköpings AIK, Jonas Tell, Surte.

Nässjö LNässjö
In: Oscar Wareborn, Gustavsberg, William Hallberg, Gustav Enhagen och Simon Lundström (juniorer)
Ut: Viktor Strand, Malmbäcks IF, Jesper Henriksson, IFK Kungälv, Peder Remman, Surte BK

Otterbäcken LOtterbäcken
In: Nicklas Carlsson, Mosserud.
Ut: Per Bertilsson, slutar, Daniel Svedberg, Mosserud.

Rättvik LIFK Rättvik
Klubben har brutit kontraktet med nyförvärvet Axel Lööf från Falu BS.
In: Emil Guldbrandsen, Solberg, Kalle Hammar, Edsbyn, Mattias Larsson, Edsbyn, Jacob Peterson, Edsbyn, Marc Samuelsson, Ljusdal, Mattias Stavis, Ljusdal, Victor Hjelm, junior.
Ut: Henrik Rehnvall, Broberg, Mattias Larsson, Edsbyn,
Förlängt: Erik Lundin, Jonas Häggström, 1, Rickard Ivarsson, Markus Karlström och Linus Bodeström

Skirö/Nävelsjö
In: Filip Fransson, Målilla, Daniel Gustavsson, Målilla, Dennis Sjögren, Åby/Tjurheda.
Ut: Hampus Karlberg, Vetlanda BK (lån)

Skutskär LitenSkutskär
In: Mikael Mäki, Umeå, André Melin, AIK, Victor Sanderfors (comeback), Tobias Lindberg, Forsbacka, Dimitri Zinkevitch, Norrtälje, Erik Sjölinder, Forsbacka, Joel Engström, Hannes Edlund, Victor Jansson, Sandviken (U20).
Ut: Jonas Brändholm.

Surte BK 40Surte
In: Peder Remman, Nässjö, Måns Lundwall, GAIS, Mattias Timan, Gripen, Anton Lööf, GAIS, Olle Hultqvist, GAIS, Jonas Tell, IFK Motala, Marcus Blickander, Frillesås, Fogelqvist, Boltic. Ut: Ante Grip, Frillesås.
Förlängt: Tobias Magnusson ,1, Jonas Trysberg, Jens Samuelsson, Robin Wang, Alexander Wetterberg, målvakt, Martin Östling, Magnus Karlsson.
Övriga klara: Mattias Wenstedt, Adam Rohr, Daniel Rydén, Daniel Bengtsson, Aldin Cirkic, Linus Carlström, Johan Janebrink, Carl-Oskar Bridholm, Fredrik Åkerlind, Marcus Blom, Emil Elofsson Målvakt.

Tellus LietnTellus
In: Klas Nordström, Sirius, Max Nyström, Hammarby (U20), Lucas Blom, Hammarby (lån), André Berglönn, Hövik, Robert Hannus, AIK, Christopher Lunde, AIK, och Mattias Carlsson, Borlänge.
Ut: Lukas Persson, IFK Kungälv, Hampus Krantz, Sirius, Linus Hansson, Helenelund, Willy Johansson, Jonas Säfström, sabbatsår, Markus Westblad, Roland Nyström (tränare).

Tranås Bois LTranås
Förlängt: Edwin Widlert, 1, Hannes Karlsson, 1,
In: Hugo Johansson, 2, Tjust, Stanislav Klyushanov, WP 35, Henrik Esbjörnsson, Mölndal (ledare).
Ut: Lars Lindh, slutar, Christopher Primeus, slutar

182sUppsala-Näs IK
In: Jens Wikström, Härnösand, Niklas Andersson, Selånger, Erik Sundin, GAIS, Richard Ringmar, Ready.
Ut: Karl Widgren, Kalix.

Västanfors LVästanfors IF
In: Jonas Thilén, Tillberga, Johan Andersson, Sirius, Patrik Eliasson, Selånger, Sergey Likhachev (Kuzbass), William Lövstedt Västerås (lån), Oskar Magnusson, Västerås (lån), Robin Nywertz, Västerås (U20-lån), Mattias Eriksson, Västerås (U20-lån) .
Ut: Martin Flodström, Via Västerås till Tillberga, Rickard Hettman och Robin Rebermark.
Förlängt: Adam Johansson, målvakt, Olle Wiberg, tränare, Fredrik Andersson, Erik Jakobsson, Jesper Granström, Karl Aronsson.

Örebro smÖrebro SK
Förlängt: Jesper Eklind, Robin Öhrlund, Viktor Erlandsson, Lasse Buskqvist.
In: Michael Bratt, tränare, Niclas Larsson, Mosserud, Kalle Jonsson, Västerås SK, Alexander Strand, Nässjö, Stepan Bebaiev, Bajkal Energy, Jimmy Jeschinsky, Bollnäs, Axel Ringblom, Bollnäs, Sam Noble (egen produkt), Jakob Edberger-Persson (egen produkt) och Simon Husby (egen produkt), Henrik Viklund, comeback, Viktor Robertsson, Rättvik, Simon Jellvert, Dmitry Lazar, Gustavsberg.
Ut: Adam Wijk, Broberg, Robin Folkesson, Vetlanda, Jonas Grethes, Katrineholm. Johan Sandh, Nitro/Nora, Thomas Ahlström, Nitro/Nora, Mikael Jansson, Nitro/Nora, Erik Wallman, Boltic, Mattias Söderman, Nitro/Nora.

Div 1
AIK In:
Mattias Edvardssen, SBBK, Jacob Lunde, Hammarby IF, Wiktor Nyström – Helenelunds IK, Joakim Hagström, GT 76, Mathias Karlson, GT 76, Isak Wikström, SBBK, Andreas Stavis, Mosserud Ut: Andre Melin, Skutskär, Robert Hannus,Tellus, Christpoher Lunde, Tellus
Bore In: Johan Andersson, Tjust, Sebastian Nilsson, Tjust.
Borgia In: August Johansson, junior, Johan Björkström, junior, Simon Westerdahl, junior, Erik Schultz, junior, Philip Björklund, junior, Oskar Nilsson, junior, Lukas Åhs, junior, Isac Aronsson, junior, Daniel Bergfas, junior, Gustaf Gardell, Vita Hästen (återvänder från ishockey). Ut: Andreas Johansson, Nitro Nora, Tobias Andersson, Sandviken, Patrik Andersson, Marcus Johansson.
Eskilstuna In: Patrik Wikström, tränare. Ut: Anders Grinder, Köping, Örjan Holm, tränare, Örjan Holm , tränare, Fredric Sjödin, Ljusdals BK U, Per Engström, Helenelunds IK.
Frillesås In: Joel Pettersson, GAIS, Calle Johansson, GAIS, Ante Grip, Surte. Ut: Macus Blickander, Surte.
Gillstad In: Gustav Lövholm, Mölndal.
GT 76 In: Erik Blomqvist, Mosserud, Kristian Marosi, Helenelund, Alexander Hult, Helenelund Ut: Joakim Hagström, AIK, Mathias Karlson, AIK
Helenelund In: Roger Jakobsson, ny tränare, AIK, Per Engström,  Eskilstuna BS, Linus Hansson, IK Tellus, Ola Stokke, Västerås SK, Anton Kärrbrink, Nässjö IF, Joel Portinson, Östersunds BS, Daniel Embretsen, Härnösands AIK Ut: Felix Ståhl, SBBK, Wiktor Nyström, AIK, Kristian Marosi, GT 76
Härnösand Ut: Jens Wikström, UNIK
Höjden In: Martin Larsson, Mölndal,
Kålland In: Viktor Andersson, Villa, Anton Svensson, Villa, Petter Apelberg, Villa. Ut: Fredrik Andersson, tränare
Kåre In: Martin Nitschke, Mölndal
Malmbäck Ut: Björn Rothén, Målilla
Mosserud In: Daniel Svedberg, Otterbäcken. Ut: Niclas Carlsson, Otterbäcken, Niclas Larsson, Örebro SK
Målilla In: Nikolay Semjashkin, Lokomotiv Orenburg, Davyd Kail, Jenisej, Björn Rothén, Malmbäck, Niels-August Corneliussen, moderklubb Hauger.
Ut: Tobias Petersson, Jönköping
Månsarp
Ut: Johan Gustafsson, Jönköping
Mölndal In: Stefan Nordén, ny tränare Ut: Martin Larsson, Höjden, Gustav Lövholm, Gillstad.
Nitro/Nora In: Andreas Johansson, Borgia, Sebastian Brandt, Tillberga, Johan Sandh, Örebro SK, Thomas Ahlström, Örebro SK, Mikael Jansson, Örebro SK, Mattias Söderman, Örebro SK, Olle Franzén, comeback, Patrik Fridell, Drammen, Jokob Claesson, Motala.  Ut: Rasmus Berg, Örebro SK, Michael Kåretun,  Örebro SK.
Norrtelje BF In: Tobias Stahl, IK Sirius, Jonas Granberg, Spillersboda, Fredrik Wilsson, Ljusdals BK, Jonas Eriksson, Grängesberg Ut: Jonathan Kuusela, Uppsala BOIS
Sunvära In: Pavel Barsukov, GAIS.
Selånger In: Peter Hansson ny tränare
Ut: Niclas Andersson, UNIK,  Markus Wiström, slutar som tränare, och Jesper Fransson, slutar som tränare, Peter Hansson, ny tränare.
Tjust Ut: Johan Andersson, Bore, Sebastian Nilsson, Bore, Jesper Strömberg,  Åtvidaberg, Martin Skoogh, Åtvidaberg, Simon Skoogh, Åtvidaberg,
IFK Umeå In: Andreas Hellman, Grängesberg, John Erikmats, Östersund.
WT Bandy In: Andreas Eskult, IK Sirius, Niklas Hellqvist, IK Sirius, Olle Gabrielsson, IK Sirius, Mattias Stahlen, IK Sirius, Niklas Benkelius, Uppsala BOIS
Uppsala BOIS In: Carl Widergren, Köpings IS, Jonathan Kuusela, Norrtelje BF.
Ut: Dmitri Zinkevitch – Skutskärs IF
Åtvidaberg SÅtvidaberg
In: Jesper Strömberg, Tjust, Martin Skoogh, Tjust, Simon Skoogh, Tjust, Filip Bejke, tränare, och Jens Åkerlund, tränare.
Ut: Yurij Nikulshin, tränare

Division 2
Grängesberg Ut: Jonas Eriksson, Norrtelje BF, Andreas Hellman, IFK Umeå

 

 

 

 

 

Share