Bandy-VM 2020 B-Gruppen







 

 

 

WCS GROUP B

Pool A

Hungary

4

4

0

0

17

3

8

Ukraine

4

2

1

1

8

5

5

Czech

4

1

1

2

7

10

3

Netherlands

4

1

2

1

12

7

4

Switzerland

4

0

0

4

2

21

0

Pool B

GB – Participants did not receive a visa

0

0

0

0

0

0

0

Mongolia

4

4

0

0

18

1

8

Latvia

4

2

0

2

13

7

4

Slovakia

4

3

0

1

14

4

6

Japan

4

1

0

3

11

6

4

Somalia

4

0

0

4

0

38

0

China – Discontinued

0

0

0

0

0

0

0

 

Mongolia/Ukraine

2020

1 march

3:30

A

Czech

Ukraina

0-2

>>

4:00

A

Netherlands

Hungary

2-3

>>

5:00

A

Czech

Latvia

4-0 

>>

6:30

A

Mongolia

Somalia

10-0

>>

10:00

B

Netherlands

Czech

2-2

>>

10:00

A

Hungary

Switzerlands

 7-0

>>

12:30

B

Latvia

UK

0-5

>>

12:00

B

Japan

Somalia

9-0

>>

2 march

9:00

A

Netherlands

Ukraina

2-2 

>>

9:00

A

Latvia

Somalia

11-0 

>>

10:00

A

Czech

Switzerland

4-1 

>>

10:00

A

Japan

Mongolia

1-2

>>

15:00

B

 Hungary

 Czech

 5-1

>>

16:00

B

 Ukraine

 Switzerland

 4-1 

>>

16:00

B

 Slovakia

 Somalia

 8-0

>>

19:00

B

 Japan

Latvia

 1-2

>>

3 march

8:30

A

 Hungary

Ukraine 

2-0

>>

10:30

A

 Netherlands

 Switzerland

6-0

>>

14:30

A

 Japan

 Slovakia

0-2

>>

19:00

A

 Latvia

 Mongolia

0-2

>>

4 march

8:30

QF

 Hungary

 Japan

4-1 

>>

10:30

QF

 Czech

 Mongolia

1-2

>>

12:30

QF

 Netherlands

Slovakia 

2-3

>>

8:30

QF

 Ukraine

Latvia 

5-1

>>

5

Q5-8

Japan 

Netherlands 

3-5 

>>

5

Q5-8

 Czech

Latvia 

1-3 

>>

5

SF

 Hungary

 Slovakia

F  5-0       

>>

5

SF

 Mongolia

Ukraine 

F   1-3     

>> 

5-6 march

 5

9th pl 1st

 Somalia

Switzerland  

0-10 

>>

 6

9-10:e 2st

 Switzerland

Somalia  

F 4-1  

>>

10:30

7-8:e

 Japan

Czhech 

F 3-1 

>>

10:30

5-6:e

 Netherlands

Latvia 

F   5-4  

>>

 Final

16:00

Bronze

Slovakia

Mongolia 

F 3-2 

>>

16:00

Final

Hungary

Ukraine

F   4-1     

>>

The competition is divided into two stages. The first stage, group stage, 8 teams divided into group A and B group, decided group ranking. In the second stage, the quarterfinals are two cross-group matches, with A4 versus B1, A3 against B2, A2 against B3, A1 against B4,the four winners reached the semi-finals, the A6-B3, A1-B4 games the loser of the competition decided 7 and 8, A4- B1, A3- B2, the loser of the game 5 and 6. In the semifinals, the winner of the A3-B2 will play the winner of the a2-b3, and the a4-b1 winner will face the winner of A1-B4. The winners of the two semifinals will be promoted to the finals for the first runner-up, while the loser will decide the third and fourth place.
Group A played 45 minutes in the second half, with group B playing 30 minutes each in the second half; the quarterfinals and 5, 6, 7 and 8 qualifying matches are 30 minutes in each half of the second half; The two semifinals, 3, 4 qualifying matches and the final match were 45 minutes each.

Läs också