Villa Lidköping gör säsongspremiär med matchandet på söndag hemma mot GAIS. Två spelare saknas på söndag på grund av REHAB. Det är Erik Rosengren som ännu inte är redo för match, men även nyförvärvet och förra ryssproffset Daniel Eriksson.
Erik Rosengren rehabtränar efter sin andra svåra knäskada och är redo för match om – ungefär – en månad.
– Det gäller att vara försiktig. När Erik är spelklar har vi förhoppningsvis kommit en bit på vägen. Erik har inte spelat bandy på ett och ett halvt år, så det kan bli aktuellt att han matchas in någon annanstans, berättar tränare Nordin i dagens Nya Lidköpings Tidning.
Daniel Eriksson, nyförvärvet från ryska Kazan, genomgick en planerad nyckelbensoperation i maj och har under isträningen burit den orangea västen som betyder icke tacklingsbar.
– Daniel ska på återbesök den 10 september. Vi kommer inte att chansa innan han har fått klartecken. Det innebär att Daniel missar de första matcherna, skriver NLT.
Elitserien: Serieledande Villa flyger vidare | TV Highlights
Villa fortsätter att ösa på och och vinner matchenRead more…
Latest Posts
Elitserien: Edsbyn fick chansen och tog den i mötet mot Vänersborg | Video Sammandrag

Domaren blev huvudrollsinnehavare Edsbyn fick möjlighet att vrida tillbaka matchen…
Popular Posts
Covid-19: Det blir inget World Cup för klubblag!

World Cup, Bandy-VM, för klubblag i Krasnoyarsk har ställts in…
Elitserien: Inför Edsbyns IF – Hammarby IF och Västerås SK – Broberg

Två matcher i kväll Edsbyn – Hammarby och Västerås SK…