World Cup 2016

 

 

Grupperna – Tabell nedan
A B C D
Västerås SK Baikal Energy Villa Lidköping Jenisej
Dynamo Moskva Botnia Neftyanik Bollnäs
Edsbyn Hammarby Vänersborg Vetlanda
Broberg Söderhamn Sandvikens AIK Stabaek Akilles

Spelprogrammet

Gruppspelsmatcher
torsdag 13 oktober
Broberg – Västerås Grupp A  3-6 (1-1) Läs om mathen >>   Matchfakta >>
Baikal-Energy Botnia B  12-2  (0-6)  Läs om matchen >>     Matchfakta >>
SKA Neftyanik – Stabaek C 14-0 >>
Jenisej – Vetlanda D 5-2 >>
Villa – Vänersborg C 3-2 >>
SAIK Hammarby B 5-2 >>
Bollnäs Akilles D 4-2 >>
Dynamo Moskva Edsbyn A 2-6 >>

fredag 14 oktober
Jenisej Akilles D 11-2 >>
Bollnäs Vetlanda D 2-3 >>
Vänersborg Stabaek C 8-3 >>
Edsbyn Broberg A 1-2 >>
Hammarby Botnia B 4-1 >>
Villa Lidköping – SKA Neftyanik C 5-4 >>
Bajkal Energy – Sandvikens AIK B 1-5 >>
Bollnäs Jenisej D 3-5 >>
Västerås Dynamo Moskva A 4-2 >>
Vetlanda Akilles D 11-2(6-1) Matchfakta >>

Lördag 15 oktober
Hammarby Baikal-Energy B  5-1 Matchfakta >>
Botnia SAIK B 0-15 (0-9) >>
Västerås – Edsbyn A   6-1 (4-0) >>
Broberg – Dynamo Moskva A  5-1 (2-0) >>
Stabaek – Villa Lidköping C 0-8 (0-5) >>
SKA Neftyanik – IFK Vänersborg C 7-1 (1-0)  >>

Kvartsfinaler
Västerås SK – Hammarby 4-3 (2-1) Läs om matchen >>  Matchfakta >>
Sandvikens AIK – Broberg Söderhamn 4-3  (2-1) Läs om matchen >> Matchfakta >>
Villa Lidköping – Vetlanda BK 5-1 (3-0) Läs om matchen >> Matchfakta >>
Jenisej – SKA Neftyanik 1-5 (1-1) Läs om matchen >> Matchfakta >>

Söndag 16 oktober
Semifinaler
Västerås SK – Sandvikens AIK 6-3 (3-2) >>
Villa Lidköping BK – SKA Neftyanik 6-3 (2-0) >>
Final
Västerås SK – Villa Lidköping 4-1 (2-1) >>

Slutställning

Grupp A

1 Västerås 3 3 0 0 16 6 10 6
2 Broberg 3 2 0 1 10 8 +2 4
3 Edsbyn 3 1 0 2 8 10 -2 2
4 Dynamo Moskva 3 0 0 3 5 15 -10 0


Grupp B

1 Sandviken 3 3 0 0 25 3 22 6
2 Hammarby 3 2 0 1 11 7 4 4
3 Bajkal     Energy 3 1 0 2 14 12 2 2
4 Botnia 3 0 0 3 3 31 -28 0


Grupp C

1 Villa   Lidköping 3 3 0 0 16 6 10 6
2 Neftyanik 3 2 0 1 25 6 19 4
3 Vänersborg 3 1 0 2 11 13 -2 2
4 Stabaek 3 0 0 3 3 30 -27 0


Grupp D

1 Jenisej 3 3 0 0 21 7 14 6
2 Vetlanda      BK 3 2 0 1 16 8 8 4
3 Bollnäs 3 1 0 2 9 10 -1 2
4 Akilles 3 0 0 3 5 26 -21 0
Share