Målvakten Pertti Virtanen stannar i Vänersborg. Pertti anslöt från OLS Uleåborg i den finska ligan i samband med skadebekymmer för Gabriel Bridholm. För en tidsedan stod det klart att Vänersborg inte väntar på att Gabriel Bridholm ska bli hel, utan gjorde klart att kontraktet inte förlängdes.
Pertti Virtanens familj kommer att flytta med Pertti till Vänersborg i sommar. Sedan föreningen valde att bryta med Gabriel Bridholm har målvaktsfrågan varit en prioriterad fråga och IFK:s sportgrupp har jobbat intensivt för att nå en lösning. Kontraktet med Pertti löper över ett år.
– Jag trivdes jättebra under förra säsongen när jag kom in i november och tyckte att det var bra tryck i laget. När jag fick frågan om att stanna kvar nästa säsong så var det återigen många bitar runt om som skulle lösas. När allt föll på plats så var det inte ett svårt beslut att ta, säger Pertti Virtanen till IFKs hemsida.
Elitserien: Serieledande Villa flyger vidare | TV Highlights
Villa fortsätter att ösa på och och vinner matchenRead more…
Latest Posts
Elitserien: Skarp kritik – AIK straffas och bötfälls för överträdelse mot covid-riktlinjer

AIK straffas med böter för att ha överskridit Svenska Bandyförbundets…
Popular Posts
Covid-19: Det blir inget World Cup för klubblag!

World Cup, Bandy-VM, för klubblag i Krasnoyarsk har ställts in…
Elitserien: Inför Edsbyns IF – Hammarby IF och Västerås SK – Broberg

Två matcher i kväll Edsbyn – Hammarby och Västerås SK…