IFK Kungälv har gjort klart med sitt femte nyförvärv inför kommande säsong. Det är Nässjös 24-årige lagkapten Jesper Henriksson.
– Det är en spelare som passar vår profil. En duktig bandyspelare som kan utvecklas ytterligare. Lika viktigt som att han är en bra spelare är att han en riktig pådrivare. Han är väldigt seriös och ambitiös med sin idrottskarriär, säger IFK Kungälvs tränare Ari Holopainen.
Jesper Henriksson har Sunvära som moderklubb och har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig på 1+2 år med IFK Kungälv. Han berättar att det inte tog lång tid att bestämma sig när Kungälv kontaktade honom.
– Elitserien har varit ett mål sedan jag började spela bandy och jag är inspirerad till att visa vad jag går för. Jag fick en bra känsla direkt för Kungälv, säger Jesper Henriksson.
Elitserien: Serieledande Villa flyger vidare | TV Highlights
Villa fortsätter att ösa på och och vinner matchenRead more…
Latest Posts
Elitserien: Edsbyn fick chansen och tog den i mötet mot Vänersborg | Video Sammandrag

Domaren blev huvudrollsinnehavare Edsbyn fick möjlighet att vrida tillbaka matchen…
Popular Posts
Covid-19: Det blir inget World Cup för klubblag!

World Cup, Bandy-VM, för klubblag i Krasnoyarsk har ställts in…
Elitserien: Inför Edsbyns IF – Hammarby IF och Västerås SK – Broberg

Två matcher i kväll Edsbyn – Hammarby och Västerås SK…