Boltic åkte ur Elitserien i fjol och vara nära att åka ur Allsvenskan i år. Nytt kontrakt säkrades efter kvalseger mot Otterbäcken. – Vi har ett färdigt lag för nästa säsong med bland annat ett klart nyförvärv, säger Ingvar Klang i Bolticstyrelsen till Värmlands Folkblad. – Vi gjorde ju en nystart i år och nästa säsong har ju merparten av spelarna fått ett år tillsammans. Vi siktar definitivt på att bli ett lag för övre halvan, säger ordföranden Johansson.
Rickard Timmerklev och eventuellt också Pål Hanssen slutar. Boltic har också gjort klart med en ny spelare. Rykten gör gällande att det handlar om förre Bolticspelaren, Konstantin ”Kosta” Akhelstin.
Även tränaren, Mikael Borstner, gav igår klartecken till en fortsättning: – Jag mår väldigt bra i den här föreningen och fortsätter gärna. Det känns spännande inför nästa säsong, säger han.
Läs mer Silly Season
Elitserien: Serieledande Villa flyger vidare | TV Highlights
Villa fortsätter att ösa på och och vinner matchenRead more…
Latest Posts
Elitserien: Bollnäs besegrade Villa | Video Sammandrag

Det blev ett dramatiskt slut när Villa kvitterade till i…
Popular Posts
Covid-19: Hel trupp i karantän

Hel trupp i karantän efter att en spelare i norska…
Elitserien: Västerås övertygade mot Tellus | TV Highlights

Västerås SK inkasserade sina första två poäng i årets elitserie…