I Stockholm är det en mycket viktig match mellan ett formjagande Hammarby och Bollnäs som i onsdags tappade serieledningen efter förlust mot Villa Lidköping. Bollnäs är inget topplag på bortaplan, men nu föll man för första gången på över ett år på Sävstaås. Dags att byta den svaga borta trenden?
Hammarby ställer upp med Patrik Hedberg i mål. Calle Rutqvist fick två matchers avstängning senast så att Robert Rimgård ersätter igen. Rickard Koch är tillbaka i anfallet på bekostnad av Willy Johansson som vilar. Junioravbytare blir Agge Elebring och Kasper Milerud. Just ungdomar är något som Hammarby har svårt att locka till sig just nu. Det är många gamla rutinerade och morgonpressen i Stockholm efterfrågar föryngring till kommande säsong.
– Hammarby är ett jättebra lag med många snabba spelare. Det blir en rejäl fight och vi kommer inte att få någonting gratis, säger Bollnäs Helavuori till Hela Hälsingland.
Latest Posts
Hall of Fame: Kvartett invald

Svensk bandy Hall of Fame instiftades i mars 2012. I…
Popular Posts
Elitserien: Daniel Johansson tvåmålsskytt i comebacken för VSK | Video Sammandrag

Västerås SKs Daniel Johansson gjorde comeback sex veckors uppehåll till…
SM-Slutspel Kvartsfinal 2: SAIK har greppet på Vetlanda | Video Sammandrag

Sandviken har greppet över Vetlanda efter andra raka segern i…